Podstawowym zadaniem realizowanym w pracowni florystycznej jest kontakt z naturą, zarówno w jej postaci ożywionej, jak i zamkniętej w formy dekoracyjne np. z suszonych kwiatów, liści. W ramach bukieciarstwa tworzymy różnorodne stroiki okolicznościowe, łącząc ze sobą kwiaty cięte z elementami dekoracyjnymi szeroko używanymi we florystyce.
Bukieciarstwo zaliczane jest do jednej z form arteterapii, wykorzystuje bowiem różne środki artystyczne do wyrażania emocji, jest kreatywną formę terapii, wspomaga rozwój i usprawnienie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz zdolności manualnych.
W pracowni florystycznej korzystamy też z innych metod naturoterapeutycznych przynoszących wymierny skutek w terapii osób z niepełnosprawnością. Należą do nich: sylwoterapia (drzewolecznictwo) i hortiterapia (ogrodoterapia).
Wspólnie spacerujemy po lesie, przytulamy się do drzew, zbieramy rośliny dziko rosnące, ucząc się ich rozpoznawania i zastosowania. Uczymy się jak prowadzić i dbać o ogród. Kontakt z naturą, wsłuchiwanie się w jej odgłosy z dala od miejskiego zgiełku, uspokaja, relaksujei wycisza.